Czy rozpocząć działania PR? Czyli o tym, kiedy (i ile) warto zainwestować w public relations.

czy rozpocząć działania pr

Niemal każdy przedsiębiorca ma obecnie świadomość, że promocja produktów i usług to prawdziwy „must have”. Konkurencja jest ogromna, a rynek dosłownie kipi od propozycji (często bardzo podobnych do siebie). Dlatego konieczny jest dobór odpowiednich narzędzi promocji. Jeśli zadajesz sobie pytanie: „czy rozpocząć działania PR”, poznaj cztery pytania pomocnicze, dzięki którym łatwiej podejmiesz decyzję – inwestować w PR, czy nie.

Jak rozwijasz (lub chcesz rozwinąć) biznes, zależy Ci na pozyskaniu Klientów. Chcesz, by Twoje produkty i usługi były znane, lubiane i wybierane. Zamierzasz osiągnąć sukces – a więc zarabiać. W tym celu planujesz nie tylko inwestycje w rozwój produkcji i jakości usług. Przychodzi taki moment, w którym zadajesz sobie pytanie o najefektywniejsze drogi promocji Twojej firmy, a więc zadajesz sobie pytania: czy kupić reklamę, czy rozpocząć działania PR? A może sprawdzą się tylko aktywności w punkcie sprzedaży? Dla ułatwienia zadaj sobie kilka pytań.

Po pierwsze, czego oczekuję?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie: czy rozpocząć działania PR, powinieneś scharakteryzować cele, jakie Ci przyświecają – a zatem: co chcesz osiągnąć. Jeśli odpowiedź brzmi: chcę osiągnąć wzrost świadomości produktu, zwiększyć kontakt potencjalnych klientów z marką, a w końcu – wesprzeć sprzedaż, TAK, Public Relations jest dla Ciebie. Co istotne, powinieneś pamiętać, że PR to narzędzie promocji marki, które w bardzo mierzalny sposób przekłada się na wsparcie sprzedaży – w dłuższej perspektywie.

Po drugie, jak szybko chcę osiągnąć efekty?

Jeżeli mówimy o perspektywie czasowej, kluczowe pytanie to: jak szybko chcę osiągnąć założone cele. Jeśli oczekujesz trwałych efektów, które budowane są za pomocą strategicznych działań – PR jest dla Ciebie. Jeśli chciałbyś osiągnąć natychmiastowy rezultat sprzedażowy, np. w pierwszym miesiącu… jest to możliwe, ale tylko w przypadku niektórych projektów. Zwykle na początku dostrzeżesz rezultaty działań z obszaru budowania wizerunku marki (klienci będą rozpoznawać Twoją markę, zaczną o nią pytać, komentować), a w konsekwencji – zechcą Twoje produkty kupić. Tu pojawia się pojęcie lejka sprzedażowego, ale o tym powiemy innym razem.

Po trzecie, czy posiadam odpowiedni budżet (odpowiedni, czyli jaki)?

W ślad za pytaniem, czy rozpocząć działania PR, prawie zawsze pojawia się pytanie o budżet, jaki jest konieczny, by w ogóle zacząć. I bardzo słusznie. To podejście świadczy o dużej odpowiedzialności biznesowej… ale czasem może podcinać skrzydła. „Nie mogę przeznaczyć miesięcznie 20 tys. zł na kampanię, zatem PR nie jest dla mnie”. Nic bardziej mylnego. 

Oczywiście, bywają także kampanie o dziesięciokrotnie większych budżetach i o ekstremalnych zasięgach, jednak nie każdej marce będzie służyła taka kampania. I nie każda marka jej potrzebuje. Podsumowując, efektywność działań PR (a przecież o nią właśnie chodzi) jest uzależniona od wielu zmiennych. Faktycznie, jedną z nich jest budżet, ale nie tylko. Kluczowe jest także strategiczne działanie, dobór przekazów do grup docelowych, zasięg terytorialny działań i kreatywność. A zatem, jeśli pytasz, czy można efektywnie i zauważalnie poprawić rozpoznawalność marki w mediach za kilkaset lub kilka tys. zł, odpowiedź brzmi – można. Wszystko zależy od strategicznego, skrupulatnie zaplanowanego działania i dobrej realizacji.

Po czwarte, jaką branżę reprezentuję?

A raczej, czy PR „jest dla wszystkich branż”. Zdecydowanie tak. Oczywiście, w zależności od tego, czy Twoje produkty lub usługi skierowane są do klienta końcowego czy do biznesu – dedykowane dla Ciebie narzędzia PR będą inne. Jednak zdecydowanie trudno wyobrazić sobie branżę komercyjną, w przypadku której działania PR nie mają zastosowania. Niekwestionowanymi królami PR produktowego są sektor beauty, modowy, moto i designerski… jednak doskonale sprawdzają się także działania PR w branży rolniczej, budowlanej, czy weterynaryjnej. Wszystko zależy od strategii i doboru dróg jej realizacji. 

Czy rozpocząć działania PR? Klucz tkwi w strategii.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się, czy PR jest dla Ciebie… a właściwie, czy wdrożenie działań przyniesie korzyści Twojej marce, bez obaw – masz do czynienia z jedną z najbardziej zróżnicowanych form promocji produktów i usług. A zatem tak, PR z pewnością jest dla Ciebie. Klucz do efektywności leży w strategii skrojonej dokładnie na miarę twojej marki – w oparciu o Twoje cele, budżet, założenia i charakterystykę Twojej branży.

Udostępnij artykuł:
Jaki jest koszt działań PR?

Jeśli prowadzisz firmę – tworzysz produkty lub jesteś usługodawcą, z pewnością zauważasz potrzebę promocji swojej marki. Jednym ze sposobów na zbudowanie pozytywnego wizerunku produktu lub usługi, wyróżnienie spośród konkurencji i wsparcie

PR kosmetyków – jak zrobić to dobrze?

Działania Public Relations to dziś must-have. W przypadku branży kosmetycznej współpraca z mediami i influencerami jest kluczową składową budowania wizerunku i wsparcia sprzedaży. Na czym polega PR kosmetyków? Jak zrobić

Dobra agencja PR – czyli jaka?

Jeśli prowadzisz firmę, sprzedajesz produkty lub świadczysz usługi, bez wątpienia zależy Ci na tym, by Twoją markę znało, lubiło i wybierało (to najważniejsze) jak najwięcej osób. Chcesz umacniać jej wizerunek

Jak promować produkty w mediach?

Bez względu na to, na czym polega nasza działalność – czy np. produkujemy kosmetyki, samochody, buty, czy świadczymy usługi, zawsze gwarantem sukcesu jest dotarcie do potencjalnego odbiorcy, kupującego. Jak to

Wystąpienia publiczne. 7 zasad dobrego mówcy

Po co występujemy publicznie? Powodów jest wiele – prezentacja wyników pracy, sprzedaż produktu, toast lub szkolenie. Bez względu na cel i formę, wystąpienie publiczne bezsprzecznie generuje duży stres. Obawiamy się,

Zapisz się na newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *