Jak promować produkty w mediach?

Jak promować produkty w mediach

Bez względu na to, na czym polega nasza działalność – czy np. produkujemy kosmetyki, samochody, buty, czy świadczymy usługi, zawsze gwarantem sukcesu jest dotarcie do potencjalnego odbiorcy, kupującego. Jak to zrobić? Poprzez media: tradycyjne, społecznościowe, poprzez event marketing i współpracę z infuencerami. Żeby odpowiedzieć sobie na pytania, jak promować produkty w mediach i jak zrobić to skutecznie (czyli tak, by przełożyło się na sprzedaż), poznaj 4 słowa-klucze.

Jak promować produkty w mediach? Strategicznie!

Mam firmę… a zatem muszę założyć profil na Facebooku lub Instagramie. Tak, jednak to zdecydowanie nie wystarczy! Co więcej, pamiętaj, że Social Media żyją i nigdy nie mogą pełnić funkcji strony firmowej. Dlaczego? Ponieważ strona jest „statyczna”, a Instagram czy Facebook wymagają Twojej stałej interakcji. Kontroli komentarzy, odpowiedzi na wpisy. Minutę po minucie. Pojawia się hasło: planowanie. Jeśli stawiamy pytanie, jak promować produkty w mediach, odpowiedź brzmi właśnie: strategicznie.

Oznacza to, że działania (w tym także właśnie zakładanie profilu w medium społecznościowym) należy rozpocząć dopiero po dokładnej analizie potrzeb marki: jej celów (a właściwie Twoich celów), grup docelowych, kluczowych komunikatów, jakie chcesz przekazywać i cech, jakie wyróżniają Cię na tle konkurentów (czyli tzw. USP). Narzędzia, jakie wybierasz do komunikacji, powinny być określone i wdrożone dopiero na końcu. A zatem… zanim założysz Instagram, określ, co chcesz osiągnąć. Następnie – weź pod uwagę „must have”, czyli słowa-klucze.

Po pierwsze, influencerzy

Czyli osoby, które mają profile w mediach społecznościowych, są obserwowane. Te osoby mają zasięgi (czyli obserwują ich tysiące lub nawet setki tysięcy osób), a duża część cieszy się zaufaniem obserwujących. To właśnie ci influencerzy są Twoim „must-have”. Podstawą działań PR, czyli – w praktyce – promowania produktu w mediach, są aktywności z obszaru influencer relations. Bezsprzecznie, istotnym aspektem jest odpowiedni dobór influencerów, a ściślej mówiąc – tematyki, jaką porusza dany influencer, do charakterystyki naszego produktu.

Po drugie, media tradycyjne

Ewolucja (a właściwie rewolucja!) mediów społecznościowych sprawiła, że na pytanie, jak promować produkty w mediach, większość osób, szczególnie tych młodszych, odpowie – na Instagramie lub TokToku! To prawda, ale nie tylko. I trzeba o tym pamiętać. Kompleksowa promocja naszej marki w mediach powinna obejmować także media tradycyjne, a więc portale internetowe, media drukowane, a w niektórych przypadkach, także np. radio i telewizję. Jak to zrobić?

Po trzecie, relacje

Odpowiedź jest prosta – kluczowe są relacje. Twoje, albo agencji PR. Dzięki znajomości tematyki, jaka poruszana jest w danym medium, a także znajomości dziennikarzy – możesz być na bieżąco i zaznaczać obecność swojej marki. Jak? Dostosowując materiały prasowe do tematów wiodących w sezonie… lub w medium. Przygotowując wypowiedzi eksperckie z udziałem swoich ekspertów. Będąc kreatywnym. To ważne, bo media „nie lubią” powtarzalności i monotonii.

Musisz jednak wiedzieć jedno. Relacje z mediami i z influencerami muszą być wzajemne i oparte na zaufaniu. Agencje PR, które „wymagają” od mediów publikacji i traktują je jak źródło darmowej reklamy, już dawno odeszły do lamusa.

Po czwarte, wydarzenia specjalne

A zatem – śniadania prasowe, spotkania dla influencerów, konferencje i testy produktów. Wybór odpowiedniego wydarzenia zależy oczywiście od charakterystyki Twojej marki. Równie istotny jest budżet i lista gości. To dla nich organizujesz atrakcje (tak, spotkanie, podczas którego jedynie „odczytasz zalety produktu” jest absolutnie wykluczone). Twoim celem jest zainteresowanie mediów, a zatem… do dzieła!

Podsumowując, żeby odpowiedzieć na pytanie, jak promować produkty w mediach… konieczny byłby, oczywiście, nie jeden, ale cała seria artykułów! Warto jednak pamiętać o kilku kluczowych zasadach. Po pierwsze, najpierw strategia, potem narzędzia. Po drugie, Social Media są jednym z filarów komunikacji, ale nie jedynym! Pamiętaj o mediach tradycyjnych. Po trzecie – relacje z mediami i pełna wzajemność. Po czwarte w końcu, kreatywność. Po piąte –  nie eksperymentuj na swojej marce, korzystaj z wiedzy ekspertów… ale o tym opowiemy w kolejnym odcinku bloga.

 

Udostępnij artykuł:
Jaki jest koszt działań PR?

Jeśli prowadzisz firmę – tworzysz produkty lub jesteś usługodawcą, z pewnością zauważasz potrzebę promocji swojej marki. Jednym ze sposobów na zbudowanie pozytywnego wizerunku produktu lub usługi, wyróżnienie spośród konkurencji i wsparcie

PR kosmetyków – jak zrobić to dobrze?

Działania Public Relations to dziś must-have. W przypadku branży kosmetycznej współpraca z mediami i influencerami jest kluczową składową budowania wizerunku i wsparcia sprzedaży. Na czym polega PR kosmetyków? Jak zrobić

Dobra agencja PR – czyli jaka?

Jeśli prowadzisz firmę, sprzedajesz produkty lub świadczysz usługi, bez wątpienia zależy Ci na tym, by Twoją markę znało, lubiło i wybierało (to najważniejsze) jak najwięcej osób. Chcesz umacniać jej wizerunek

Wystąpienia publiczne. 7 zasad dobrego mówcy

Po co występujemy publicznie? Powodów jest wiele – prezentacja wyników pracy, sprzedaż produktu, toast lub szkolenie. Bez względu na cel i formę, wystąpienie publiczne bezsprzecznie generuje duży stres. Obawiamy się,

Zapisz się na newsletter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *