Dlaczego przedsiębiorstwa stawiają na edukację pracowników? Public relations to kształtowanie dobrych relacji marki z otoczeniem – a więc działania wizerunkowe i wsparcie sprzedaży. Jak to się robi? W skrócie: poprzez relacje z dziennikarzami, zamieszczanie w mediach tekstów tematycznych, organizację wydarzeń specjalnych, wysyłki kreatywne i aktywność w social mediach. Ponieważ taktyk i narzędzi jest wiele, większość firm oddaje stery we władanie agencjom PR i specjalistom, oczekując po prostu EFEKTU. A jak go zweryfikować? Odpowiedzią mogą być szkolenia PR dla firm.
Coraz bardziej popularnymi szkoleniami przeprowadzanymi zarówno w firmach z sektora MŚP, jak w dużych korporacjach, są bezsprzecznie te z zakresu Public Relations, komunikacji i marki osobistej. Każde z nich przeznaczone jest dla innej grupy pracowników, jednak wszystkie – przeprowadzone przez profesjonalistów – stanowią bardzo konkretne narzędzie, które pozwoli na… no właśnie na co?
Jakie korzyści przynoszą szkolenia PR dla firm?
Po pierwsze, zależy to od wielkości szkolonej firmy i jej celów biznesowych. Jeśli mamy do czynienia z małym, kilkunasto- lub nawet kilkuosobowym przedsiębiorstwem – dobrze wyszkolony pracownik, może skutecznie prowadzić drobne działania promocyjne. Na przykład na rynku lokalnym. A zatem – szkolenie przynosi wtedy mieszalny i przeliczalny na pieniądze efekt samowystarczalności.
A jak to działa w przypadku wielkich korporacji? Jeśli organizacja przeznacza budżet na zatrudnienie agencji PR, to czy dodatkowe szkolenie pracowników różnych działów jest sensowne? Przede wszystkim błędne jest określenie „dodatkowe”. Świadomość zasad komunikacji, relacji z mediami i zapobiegania sytuacjom kryzysowym jest w przypadku korporacji podstawą. Szczególnie, gdy wdrażana jest w tej firmie strategia zrównoważonego rozwoju, czyli CSR, który wprowadza się i komunikuje na wszystkich szczeblach (nie tylko w dziale komunikacji). Podsumowując, tak! Należy szkolić pracowników, nawet jeśli pracuje dla nas agencja PR.
Jak wygląda szkolenie PR dla firm?
Przede wszystkim, ma formę praktyczną. Pokazuje narzędzia, poprzez które można skutecznie dotrzeć do mediów, żeby promować produkty i usługi. Ponieważ działania public relations nastawione są na cel, dobre szkolenia PR dla firm powinny dawać uczestnikom wiedzę na temat tego, jak efektywność zmierzyć i jak – w konsekwencji – weryfikować wykorzystanie narzędzi. A zatem: ćwiczenia z redakcji materiałów prasowych, postów, doboru hasztagów i grafik do social mediów, z organizacji wydarzeń specjalnych (np. śniadania prasowe i webinary), a także media relations, czyli jak mówić do dziennikarzy, by zainteresować ich marką.
Wystąpienia publiczne i marka osobista – to także PR
Z czego jeszcze należy szkolić pracowników? Z wystąpień publicznych i szeroko pojętego Personal Brandingu [Pamiętaj, jak powiedział Tom Peters, „Ty jesteś marką”!, czyli kształtowania marki własnej. Dlaczego? Ponieważ marka własna pracowników, czyli to, jak są finalnie postrzegani przez otoczenie, powinna korelować z marką przedsiębiorstwa. Zespół świadczy o firmie… choć nie zawsze jego członkowie są tego świadomi.
Co więcej? Szkolenia PR dla firm w tym obszarze to nie tylko usługa dla pracowników, ale także dla top managementu lub właściciela. Nie każdy świetny merytorycznie prezes, mający „w jednym palcu” swoją branżę, czuje się dobrze przed kamerą i wie, jak wykorzystywać social media (np. Linkedin) do pozyskiwanie kontaktów biznesowych. Nie musi – mógłby ktoś powiedzieć. Owszem – nie musi mieć do tego wrodzonego talentu. Jednak w przypadku ważnych inauguracji, spotkań prasowych i, a właściwie w szczególności, wystąpienia sytuacji kryzysowych – umiejętność zachowania się przed kamerą staje się priorytetowa.
Szkolenia PR dla firm – jak wybrać najlepsze?
Wiesz już, że szkolenie PR jest potrzebne nie tylko Twoim pracownikom, ale także Tobie. Bez względu na to, czy prowadzisz działania komunikacyjne we własnym zakresie, czy pracujesz z agencjami. Ale jak wybrać odpowiednią firmę szkoleniową lub najlepszego szkoleniowca? To proste! Sprawdź portfolio z obszaru działań PR. Co to znaczy? Zweryfikuj, jakie za jakie działania PR był odpowiedzialny Twój szkoleniowiec, jakie kampanie przeprowadził. Marki mówią same za siebie! Jeśli są to duże, znane brandy, a w Internecie bez problemu znajdziesz kampanie i publikacje tych firm – masz odpowiedź! Do dzieła!